MENU

Většina z nás plánuje svatbu pouze jednou za život, a tak chceme, bychom z této jedinečné události měli výjimečné svatební fotky. V dnešní době je zcela běžné, že je získáme v digitální podobě. Někteří lidé si je nechají vytisknout a dají do alba, někdo zase preferuje fotoknihu. Jaké je tedy ideální řešení i s ohledem pro zachování svatebních fotografií pro příští generace?

Na jak dlouho svatební fotografie uchováváme?

Smyslem svatebních fotografií je uchovat jedinečné vzpomínky ze svatebního dne. Měly by zachycovat vše podstatné, co se na svatbě událo a také spoustu emocí, i malých drobností, které dotvářely svatební den. Ve výsledku by měly svatební fotografie vykouzlit úsměv na tváři a oživit vzpomínky ze svatebního dne. Ovšem ne pouze měsíc po svatbě, ale i za deset nebo padesát let.

Osobně vnímám svatební fotografie jako něco, co by mělo oslovit i budoucí generace – a zpostředkovat jim, jakou svatbu tehdy jejich předkové měli. Nejde tedy o to jen se pochlubit na instagramu a pak fotky navždy nechat ležet. Jde o to, aby se na ně mohly i další generace třeba i se slzou v oku podívat. Souhlasíte? Výborně, takže už můžeme přejít k možnostem uchovávání takových fotografií.

Možnosti uchování svatebních fotografií

Elektronická podoba

V dnešní době se nejčastěji svatební fotografie předávají na flash disku. Stále silnějším trendem, který dříve či později bude převládat, je online úložiště. Bude dostupné tzv. „on demand“, tedy kdykoliv, a to na všech zobrazovacích zařízeních k tomu dostupných. Již dnes některé nové laptopy nemají klasický USB konektor…

Výhody:

  • Rychlé, pohodlné, dostupné odkudkoliv, umožňuje i objednání tisku bez nutnosti cokoliv kamkoliv posílat.

Nevýhody:

  • Potřebujete zobrazovací zařízení pro prohlížení (telefon, tablet, počítač,…)
  • Pokud se cokoliv na disku (ať už je to disk váš nebo v cloudu) pokazí, o fotky přijdete.

Tištěná podoba

Druhou možností je uchování svatebních fotografií v tištěné podobě. To mohou být jednotlivé výtisky volně ložené například v krabici nebo umístěné do alba. Může to být také „fotokniha“, tj. kniha, ve které jsou fotografie rovnou natištěny na jednotlivé listy (v zahraničí se fotoknihám říká „album“, jelikož klasická alba už téměř vymizela z trhu).

Někteří svatební fotografové mají tištěné fotografie již jako součást nabídky, u jiných si je musíte doobjednat nebo dotisknout.

Výhody:

  • Nepotřebujete žádné zobrazovací zařízení. Svatební album či fotokniha je absolutně nezávislé na vývoji technologie – dokud mají lidé oči, tak si tištěné fotografie budou moci prohlížet. Mohu se tedy logicky domnívat, že si takové fotografie budou moci prohlížet i další generace po staletí *.
  • Pokud tištěné fotografie fyzicky nezničíte, nemůžete o ně přijít.

Nevýhody:

  • Tisk fotografií, ať už to jsou samotné tisky nebo např. fotokniha, samozřejmě něco stojí.
  • Papírová fotografie také nejspíš nevydrží věčně (ačkoliv archivní papír v muzejní kvalitě má garanci dlouhá desetiletí a při šetrné archivaci věřím, že vydrží staletí).

Z obou variant to nejlepší

Pokud se mě zeptáte, jestli mám raději fotku elektronickou nebo tištěnou, vždy odpovím že tištěnou. Má své kouzlo a při šetrném zacházení vydrží i dalším generacím. Například bavlněný papír, který velmi rád používám pro výtisky i fotoknihy, neobsahuje žádné prosvětlovače a při použití archivního tisku je záruka stálosti více než 100 let.

Jestliže tedy budu chtít zachovat fotografie ze svatby tak, aby vydržely co nejdéle, nechám je profesionálně natisknout na výše uvedený papír. A mám jistotu, že vydrží i dalším generacím.

Zároveň jako svatební fotograf samozřejmě předávám fotografie i v digitální podobě. Nejen kvůli snadnosti sdílení a prohlížení, ale také kvůli budoucímu případnému dotisku. Na trh přijde třeba nový druh tištěného produktu a manželé tak mají možnost fotografie kdykoliv převést do tištěné podoby.

Možná si říkáte, že tisk je zbytečný a elektronická podoba bude vždy čitelná a dosažitelná. Což ale nemusí být pravda. Vzpomeňte například na DVD. Není to tak dlouho, co fotografové odevzdávali své fotografie na DVD a přitom už dneska doma DVD čtečku má jen málokdo.

Při určité dévce snahy Vám digitální data možná vydrží do stáří. Budete ale ochotni používat nějaká nová zobrazovací zařízení pro jejich prohlížení? Počítám, že tablety za třicet let už existovat nebudou. Podívejte se na to z pohledu současných seniorů, kterými jednou budeme také… Ti často bojují s chytrými telefony či tablety jen proto, aby se podívali na fotky vnoučat. Neznám ovšem nikoho, kdo by měl za posledních více než 100 let sebemenší problém s prohlížením papírových fotografií.

Říká se, že ze svatby vám zůstane drahý protějšek, snubní prsteny a svatební fotografie. Vřele vám doporučuji tyto fotografie dostat na kvalitní papír. Pak vám vydrží opravdu bezpečně dlouho.

KOMENTÁŘE

İnstagram hesapları aynı vakitte mühim gelir elde etmek için iyi bir
fırsattır.
Genellikle reklam gelirleri çoğu hesap sahibi amacıyla ek gelir oluşturmaktadır.

Eğer hesaplarınızda reklam almak ya da durumuna
dönüştürmek türk gerçek kişilerden meydana gelen aktif takipçiler almalısınız.

Aksi halde hiç bir şekilde etkileşim alamaz profiliniz çok kötü durum
olur.
Bu sebepten hemen gerçek takipçi satın al sitemizden hemen faydalanın

Komentář čeká na schválení.

When one door shuts another opens.

Komentář čeká na schválení.

Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work. Fay Burt Loree

Komentář čeká na schválení.

Lovely just what I was searching for. Thanks to the author for taking his time on this one. Elle Lyman Marinna

Komentář čeká na schválení.

Awesome write-up. I am a normal visitor of your blog and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a frequent visitor for a really long time. Beatrix Thorny Shaughnessy

Komentář čeká na schválení.

Awesome post. I am a regular visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a regular visitor for a long time. Pearline Darrell Gay

Komentář čeká na schválení.
Přidat komentář

ZAVŘÍT