MENU

Plánování svatby může být vcelku zábava, ale i spousta starostí. Jak moc jich bude, záleží jen na vašich požadavcích… a také na tom, s jakým předstihem začnete shánět své svatební dodavatele.

V praxi platí, že čím dříve seženete své svatební dodavatele, tím lépe. Zmíněnými dodavateli mám na mysli všechny, kteří se budou podílet na vzniku vašeho svatebního dne: matrika a oddávající, svatební místo či místa, svatební agentura, svatební fotograf, kameraman, kapela či dj, floristické služby, kadeřnice a vizážistka, tiskoviny, dodavatel svatebního dortu a cukroví, catering, barman, atd.

Vyhnete se totiž situaci, kdy půlka z nich již bude mít v ten váš termín obsazeno a vy se budete snažit skloubit dohromady vaše vybrané dodavatele – což může být často nadlidský úkol. Strávíte pak bezesné noci přemýšlením a vyhledáváním alternativních termínů, svatebních lokací i dodavatelů.

Plánování svatby

Kdy stačí 2 měsíce a kdy raději 2 roky?

Svatbu je radno plánovat s určitým předstihem, jehož délka by měla reflektovat popularitu termínu svatby. Jinak řečeno, plánujete-li svatbu mimo hlavní sezónu (od podzimu do jara), budete mí mnohem snazší výběr dodavatelů, než v srpnovou sobotu. Jaké faktory vstupují do hry a jaký předstih tedy zvolit?

 1. Den v týdnu.
  Soboty jsou bezkonkurenčně nejvíce poptávaným dnem pro uspořádání svatby. Hned v závěsu následují pátky. Ostatní dny v týdnu nejsou tolik poptávané. Takže pokud třeba nemůžete v létě nikoho sehnat, zvažte svatbu třeba ve čtvrtek.
 2. Svatební sezóna.
  Hlavní svatební sezóna začíná zhruba v dubnu až květnu a končí na přelomu září a října. V hlavní sezóně se termíny poptávají třeba i rok a více předem. Na zimní svatbu seženete dodavatele mnohem snáze.
 3. Unikátnost svatebního dodavatele.
  Pokud víte, že budete chtít velmi poptávaného svatebního fotografa, měli byste jej kontaktovat se značným předstihem (např. rok dopředu, zvláště pokud máte termín v létě).
 4. Oblíbenost svatebního místa.
  Stejně jako v případě žádaného svatebního dodavatele, i oblíbené svatební místo může být v hlavní sezóně zamluvené i více než rok předem. Naopak běžné místo na svatbu v létě seženete i půl roku před svatbou.

Plánujete-li svatbu mimo hlavní sezónu a navíc ještě třeba ve všední den, můžete si dovolit svatbu začít zařizovat třeba jen dva měsíce před termínem. Většina dodavatelů totiž bude mít volno, stejně tak svatební místa.

Plánování svatby

Trošku náročnější to bude pro svatby v sezóně. I když zvolíte nějaký všední den, můžete narazit na vytíženost dodavatelů, kteří si potřebují mezi víkendy odpočinout nebo se (pravděpodobněji) připravit na další svatbu. V tom případě bych doporičil svatbu řešit půl roku předem a víc.

Letní soboty (a také i pátky) jsou nejvíce žádané. Máte-li v hledáčku svatebního dodavatele, který je nějakým způsobem unikátní a těžko za něj budete hledat náhradu, začněte svatbu řešit minimálně rok předem. Jen tak budete mít šanci, že seženete takové dodavatele, jaké chcete.

církevní obřad v civilním prostředí

Máte problém s matrikou? Mám pro vás 2 tipy

Občas se může stát, že seženete veškeré dodavatele a jediné, co vázne, je matrika. Prostě není nikdo, kdo by vás z úřadu oddal. Pak máte na výběr ze dvou variant.

 1. Zkusíte oslovit českobratrskou církev (nebo podobnou, je jich více) a budete mít civilně-církevní obřad (ne v kostele, je to možné kdekoliv). Samozřejmě za předpokladu, že mají volno. Nebývá to tak obřadné, jako svatba v kostele… je to jakýsi mix civilního a církevního obřadu, od každého trochu.
 2. Uděláte si obřad “na oko”. Prostě vás “oddá” kamarád, herec, kdokoliv… a vy si pak či předem zajdete na úřad a vezmete se oficiálně ve čtyřech lidech. Už jsem takových pár svateb fotil. Nikdo to nevěděl a vše proběhlo naprosto hladce.

Vím, že plánovat svatbu třeba rok a půl předem kvůli obsazenosti termínů se může někomu jevit jako bláznovství. Věřte ale, že my dodavatelé za to nemůžeme. Někdo už prostě přišel před vámi.

Jediné, co s tím můžete udělat, je nedostat se do takové situace a najít si své svatební dodavatele s dostatečným předstihem – ať máte klid a můžete se na svatbu už jenom těšit.

Comments

The best things in life are free.

Komentář čeká na schválení.
Add Your Comment

ZAVŘÍT