MENU

Často se mě ptáte, proč fotím svatby na film a jaké z toho pro vás plynou důsledky. Jsem si vědom toho, že se jedná o vcelku unikátní službu, o které není v čechách příliš povědomí. A tak mám pro vás vcelku poutavé a snad i lehce emotivní vysvětlení…

Filmové fotografie se vám líbí – ať už vystavuji vytištné snímky na veletrhu nebo na svém webu či sociálních sítích, mají značné ohlasy. Obvykle lidé říkají, že mé fotky jsou něčím jiné, zajímavé, nevšední, jako z jiného světa. Vás možná také zaujaly, ačkoliv netušíte proč. Stručně řečeno vypadají jinak, než všechny ostatní.

Důvodem není jen můj přístup k fotografování a značná praxe, ale právě i film, který mi umožňuje zachytit realitu trošku jinak, než sterilně dokonalým digitálním fotoaparátem.

Digitální fotografie jsou často technicky dokonalé, maximálně ostré, bez barevných vad, šumu… a to z nich často činí zcela sterilní médium složené z pouhých jedniček a nul.

Film je oproti tomu nedokonalý, má přirozené zrno, objektiv kreslí trochu jinak, film odlišně reaguje na světlo,… Já navíc používám středoformátový fotaparát, takže výsledné filmové snímky mají ještě větší plasticitu a hloubku. Jsou vizuálně více prostorové.

A když k tomu přidáte onu analogovou nedokonalost, máte ve výsledku spíše obraz, jedinečné dílo, které je unikátní. Barvy z filmu jsou oproti digitálním fotoaparátům viditelně odlišné – pro lidské oko příjemnější a přirozenější.

Film navíc poskytuje vyšší dynamický rozsah, takže nemá takové problémy v příliš kontrastně nasvícených scénách (např. polední slunce).

A navíc – film je pro vás lichotivější – ve filmovém zrnu se většinou snáze ztratí ty nejjemnější nedokonalosti pleti. A přitom jsou všechny podstatné detaily zachovány.

Zároveň je tu jistá nadčasovost, kterou film poskytuje. Fotografie z filmu vypadaly výborně před sto lety, stejně tak jako dnes. To se o různých módních vlnách úprav digitálních fotografií říct nedá. Mohu tedy s čistým svědomím předpokládat, že vaše svatební fotografie z filmu budou díky své nadčasovosti a klasickému vzhledu atraktivní i za dalších padesát nebo sto let.

Ale to všechno není hlavním důvodem, proč fotím svatby na film. Víte, jaký je ten hlavní důvod?

Protože mne to baví.

Ten pocit, kdy zmáčknete spoušť a nemůžete se podívat na žádný displej… ale i tak víte, že na negativu bude výjimečná fotografie. Ten pocit, kdy výsledné fotky vidíte třeba až za týden po svatbě. Ten pocit, že žádnou fotku nezopakujete a každá je umělecký originál.

A vědomí, že negativ vydrží po staletí, takže z něj bude možné i v daleké budoucnosti vytvořit papírové fotografie o vysoké kvalitě, je prostě ohromující.

Samozřejmě film není pro každého – ne všichni dokáži ocenit jedinečnost tohoto analogového média. I já jsem občas na svatbě nucen sáhnout po digitální technice (ať už z důvodu světla nebo rychlosti dané scény). Pak tyto digitální snímky upravuji tak, aby vzhledově seděly k filmu.

Co to pro vás znamená

Nejlepší na tom všem je, že pro vás to neznamená žádné omezení. Z celodenního fotografování běžně odevzdávám kolem 500 jedinečných snímků, které jsou jednotlivě upravné a v plném rozlišení. Jsou to ovšem samostatná umělecká díla a ne náhodné výcvaky.

A jak své svatební fotografie z filmu získáte? Všechny budete mít v digitální podobě, protože vyvolané negativy jsou naskenované na profesionálním skenneru. A vybrané snímky budete mít také vytištěné na archivním papíru v muzejní kvalitě.

Každý se snažíme ve svém životě dělat to, co nás baví a naplňuje. Já mám to štěstí, že fotografování svateb na film je mou prací. A že je mnoho novomanželů, kteří ocení jedinečnost a unikátnost svatebních fotografií z filmu.

Za to jsem vám nesmírně vděčný…

Comments
Add Your Comment

ZAVŘÍT