MENU

Často se mě ptáte, proč fotím svatby na film a jaké z toho pro vás plynou důsledky. Jsem si vědom toho, že se jedná o vcelku unikátní službu, o které není v čechách příliš povědomí. A tak mám pro vás vcelku poutavé a snad i lehce emotivní vysvětlení…

Filmové fotografie se vám líbí – ať už vystavuji vytištné snímky na veletrhu nebo na svém webu či sociálních sítích, mají značné ohlasy. Obvykle lidé říkají, že mé fotky jsou něčím jiné, zajímavé, nevšední, jako z jiného světa. Vás možná také zaujaly, ačkoliv netušíte proč. Stručně řečeno vypadají jinak, než všechny ostatní.

Důvodem není jen můj přístup k fotografování a značná praxe, ale právě i film, který mi umožňuje zachytit realitu trošku jinak, než sterilně dokonalým digitálním fotoaparátem.

Digitální fotografie jsou často technicky dokonalé, maximálně ostré, bez barevných vad, šumu… a to z nich často činí zcela sterilní médium složené z pouhých jedniček a nul.

Film je oproti tomu nedokonalý, má přirozené zrno, objektiv kreslí trochu jinak, film odlišně reaguje na světlo,… Já navíc používám středoformátový fotaparát, takže výsledné filmové snímky mají ještě větší plasticitu a hloubku. Jsou vizuálně více prostorové.

A když k tomu přidáte onu analogovou nedokonalost, máte ve výsledku spíše obraz, jedinečné dílo, které je unikátní. Barvy z filmu jsou oproti digitálním fotoaparátům viditelně odlišné – pro lidské oko příjemnější a přirozenější.

Film navíc poskytuje vyšší dynamický rozsah, takže nemá takové problémy v příliš kontrastně nasvícených scénách (např. polední slunce).

A navíc – film je pro vás lichotivější – ve filmovém zrnu se většinou snáze ztratí ty nejjemnější nedokonalosti pleti. A přitom jsou všechny podstatné detaily zachovány.

Zároveň je tu jistá nadčasovost, kterou film poskytuje. Fotografie z filmu vypadaly výborně před sto lety, stejně tak jako dnes. To se o různých módních vlnách úprav digitálních fotografií říct nedá. Mohu tedy s čistým svědomím předpokládat, že vaše svatební fotografie z filmu budou díky své nadčasovosti a klasickému vzhledu atraktivní i za dalších padesát nebo sto let.

Ale to všechno není hlavním důvodem, proč fotím svatby na film. Víte, jaký je ten hlavní důvod?

Protože mne to baví.

Ten pocit, kdy zmáčknete spoušť a nemůžete se podívat na žádný displej… ale i tak víte, že na negativu bude výjimečná fotografie. Ten pocit, kdy výsledné fotky vidíte třeba až za týden po svatbě. Ten pocit, že žádnou fotku nezopakujete a každá je umělecký originál.

A vědomí, že negativ vydrží po staletí, takže z něj bude možné i v daleké budoucnosti vytvořit papírové fotografie o vysoké kvalitě, je prostě ohromující.

Samozřejmě film není pro každého – ne všichni dokáži ocenit jedinečnost tohoto analogového média. I já jsem občas na svatbě nucen sáhnout po digitální technice (ať už z důvodu světla nebo rychlosti dané scény). Pak tyto digitální snímky upravuji tak, aby vzhledově seděly k filmu.

Co to pro vás znamená

Nejlepší na tom všem je, že pro vás to neznamená žádné omezení. Z celodenního fotografování běžně odevzdávám kolem 500 jedinečných snímků, které jsou jednotlivě upravné a v plném rozlišení. Jsou to ovšem samostatná umělecká díla a ne náhodné výcvaky.

A jak své svatební fotografie z filmu získáte? Všechny budete mít v digitální podobě, protože vyvolané negativy jsou naskenované na profesionálním skenneru. A vybrané snímky budete mít také vytištěné na archivním papíru v muzejní kvalitě.

Každý se snažíme ve svém životě dělat to, co nás baví a naplňuje. Já mám to štěstí, že fotografování svateb na film je mou prací. A že je mnoho novomanželů, kteří ocení jedinečnost a unikátnost svatebních fotografií z filmu.

Za to jsem vám nesmírně vděčný…

Comments

I love reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment! Marni Fidelio Hamil

Komentář čeká na schválení.

Like!! Really appreciate you sharing this blog post. Really thank you! Keep writing. Casi Lazare Rochelle

Komentář čeká na schválení.

Lectus tristique ligula, quis pretium elit diam a nisi. Joane Clare Lothair

Komentář čeká na schválení.

Excellent blog post. I certainly love this site. Stick with it! Moyra Dore Eisler

Komentář čeká na schválení.

Thanks for the auspicious writeup. It in fact was once a leisure account it. Danita Cesar Wendolyn Colene Lemmie Ange

Komentář čeká na schválení.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam semper leo eget sapien ultrices vitae facilisis massa dictum. Fusce eu purus a urna accumsan luctus. Nullam sit amet nisi non ante ultrices egestas. Proin erat nulla, congue adipiscing accumsan id, sollicitudin eget dolor. Vestibulum ipsum urna, consequat vel cursus ut, scelerisque vel nisl. Suspendisse molestie facilisis dui, et rutrum enim fermentum id. Curabitur tincidunt tellus sed risus vulputate fringilla. Mauris luctus posuere odio, quis viverra purus consequat ac. Aliquam luctus posuere ultricies. Morbi sagittis elementum ligula, eget luctus diam facilisis sit amet. Maecenas fringilla cursus tortor, nec dictum purus volutpat et. Brear Eduard Prospero

Komentář čeká na schválení.

As I website possessor I believe the content material here is really great , regards for your efforts. Hilary Rawley Griffy

Komentář čeká na schválení.

After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Cheers! Ashli Ricky Rosenthal

Komentář čeká na schválení.

I made this glorious cake. I had no pepitas, so used toasted pecans. I ate the whole thing within 24 hours. I regret nothing. 11/10! Brandice Wilton Sophi

Komentář čeká na schválení.

Thanks so much for stopping by and helping to celebrate! Vivia Leon Oberg

Komentář čeká na schválení.
Add Your Comment

ZAVŘÍT