MENU

Předsvatební focení je oblíbené nejen v zahraničí, ale už i mezi českými páry. Není divu, jelikož toto focení před svatbou s sebou přináší celou řadu výhod. Proč i vy byste si s fotografem měli naplánovat předsvatební focení? A jak vlastně takové focení před svatbou naplánovat? Čtěte dále.

Co je předsvatební focení

Předsvatební focení

Jak již název napovídá, předsvatení focení je společné fotografování ještě před svatbou. Obvykle to znamená nějaké romantické focení ve městě, v parku, v ovocném sadu a podobně.

S jakým předstihem si takové předsvatební focení s fotografem domluvit?

Pokud plánujete svatbu narychlo, může to být klidně jen pár týdnů. Lepší je ovšem fotografování naplánovat spíše několik měsíců až rok předem. A to i proto, abyste výsledné fotky stihli zakomponovat např. do svatebních tiskovin, do svatební výzdoby a podobně.

Jak naplánovat předsvatební focení

Jak se takové předsvatební focení plánuje? Obvykle je potřeba se sejít nebo si zavolat se svatebním fotografem a domluvit si koncept takového focení.

Bude to ve stylu boho pikniku v lese nebo zvolíte raději jemnou eleganci v prostředí zámecké zahrady? Nebo budete preferovat vír velkoměsta či dokonce pojedete fotit třeba do Benátek?

Možností je opravdu mnoho a meze vaší fantazie se nekladou. Vezměte v úvahu koncept vaší budoucí svatby a zkuste i předsvatební fotografování naplánovat v podobném stylu.

Díky tomu pak budou výsledné předsvatební fotky ve stejném stylu, jako ty svatební. Takže budou vypadat velmi dobře třeba i v jednom rodinném albu. Podstatné tedy je předsvatební focení pečlivě promyslet, naplánovat a probrat s fotografem nebo třeba i se svatební agenturou.

Co vše byste měli promyslet?

  • Místo k fotografování (jinak budou vypadat fotky z parku a jinak z centra města).
  • Oblečení (zde zvažte, jak chcete na fotkách působit – preferujete nedbalou eleganci, sportovní vzhled nebo čistě volnočasové téma?).
  • Případné rekvizity (máte-li nějaké hobby, můžete jej do svého předsvatebního focení zakomponovat).
  • Téma svatby (plánujete-li svou svatbu v nějakém stylu nebo dokonce tématu, zvažte použití stejného tématu i pro předsvatební focení).
  • Počasí (fotky ze zataženého dne budou jinak působit, než fotky pořízené ze letního slunečného dne).
  • Roční období (podzimní fotky budou zase jinak působit, než letní nebo zimní).

V praxi se běžně stává, že dáte se svým fotografem „hlavy dohromady“ a vymyslíte společně nějaké zajímavé místo. Oblečení i rekvizity přizpůsobíte požadovanému stylu a pak doufáte v hezké počasí.

Osobně raději předsvatební focení po dohodě se snoubenci přesunu, než aby se fotilo za deštivého dne, když má být tématem letní prosluněné focení.

Tip pro budoucí nevěsty: bridal portréty

Nedaří se vám přesvědčit svého nastávajícího k předsvatebnímu focení? Nemusíte jej nutit… místo toho si naplánujte tzv. „bridal portréty„.

Co to je?

Domluvíte si zkoušku šatů*, líčení a česání na jeden den a pak se v této přeměně necháte nafotit. Výhodou je to, že nemusíte svého nastávajícího k ničemu nutit a sama si užijete naprosto fantastický den. A ještě z toho budete mít úžasné fotky. A uvidíte, že váš nastávající bude z takových fotografií nadšen.

*Samozřejmě se můžete nechat nafotit v jiných šatech, než svých svatebních, aby nikdo nepřišel o moment překvapení. Mohou to být vaše večerní svatební šaty (které budete mít na převlečení) a nebo třeba jen elegantní letní šaty.

nevěsta portréty

Líbí se vám takový nápad, ale sama se také stydíte? Nevadí. Domluvte se se svými družičkami a přizvěte je na takové focení. Vzniknou nejen skupinové, ale i jednotlivé portréty a momentky. Můžete mít více druhů oblečení, otevřít si šampus, prostě udělat si parádní dámskou jízdu.

předsvatební focení Praha
předsvatební focení v Praze

A nyní se již můžeme společně podívat na slíbených 5 důvodů, proč byste si měli naplánovat předsvatební focení.

Výhody předsvatebního fotografování

1. Zvyknete si nechat se fotografovat.
Málokdo se cítí zcela komfortně před fotoaparátem, a tak je předsvatební focení zcela ideální příležitostí si na to zvyknout. Věřte nebo ne, ale všechny páry si během hodinky zvyknou a na svatbě již nemají z focení žádný stres.

Takže mají i hezčí svatební fotografie.

Je to tak trošku psychologie a věřte, že je lepší si zvyknout na focení v průběhu předsvatebního focení, než v půlce svatby. Zatím se mi v mé osobní více než dvanáctileté praxi nestalo, že by svatební pár, který se mnou absolvoval předsvatební focení, byl ve stresu kvůli fotografování na svatbě.

předsvatební focení v přírodě

2. Seznámíte se se svým svatebním fotografem.
Málokdo s vámi stráví ve svatební den tolik času, jako váš svatební fotograf. Proto je velmi důležité, abyste se v jeho přítomnosti cítili zcela komfortně. A k tomu vám fotografování před svatbou velmi pomůže. Zjistíte, že fotograf je také normální, ba dokonce i příjemný člověk.

Zde opět mohu přidat svou vlastní osobní zkušenost… od „svých“ svatebních párů mám zcela takovou zpětnou vazbu – říkají, že jim předsvatební focení se mnou velmi pomohlo uvědomit si, že za fotoaparátem je normální příjemný člověk, se kterým nebudou mít obavy strávit celý svůj svatební den.

A i pro mne, jako svatebního fotografa, je předsvatební focení velmi důležité – již vím, koho budu na svatbě jak fotografovat a jak takový svatební pár nejlépe vypadá, jak s ním „pracovat“, atd.

předsvatební focení v přírodě

3. Budete mít krásné zamilované fotografie ještě před svatbou.
Tyto fotografie můžete použít do své svatební výzdoby, na „thank you“ kartičky pro hosty, do svého webu, svatebních tiskovin, atd.

Pár výtisků můžete věnovat svým (pra)rodičům – věřte, že budou dojatí. Možností je opravdu mnoho.

4. Usnadníte fotografovi práci na svatbě.
Jak? Tím, že své předsvatební fotografie nasdílíte svým příbuzným a hostům. Těm se budou samozřejmě fotografie velmi líbit – a díky tomu se budou na vaší svatbě nechat rádi fotit.

Budou totiž vědět, že i oni mohou mít krásné skupinky i momentky.

Jinak řečeno, i vaši svatební hosté se nechají mnohem snáze fotografovat. Uvidí totiž, že váš fotograf je šikovný a nemusí se tak bát, že by na fotografiích vypadali špatně. Opadá tak velká dávka nejistoty a studu při fotografování vašich svatebních hostů.

předsvatební focení v zahraničí

5. Zkombinujte focení se zkouškou účesu a líčení
Předsvatební fotografování můžete zkombinovat se svou zkouškou účesu a líčení. Budete mít tak perfektní zpětnou vazbu, jak bude účes a vizáž vypadat na svatebních fotografiích. Stačí se domluvit se svým fotografem a takové focení naplánovat na den vaší zkoušky.

Samozřejmě nemusíte takové fotografie do svatby nikde vystavovat, aby nedošlo k prozrazení vašeho úžasného svatebního vzhledu.

Neomezujte svou fantazii

Při plánování předsvatebního fotografování rozhodně neomezujte svou fantazii.

Můžete zvolit například elegantní předsvatební focení v Praze a nebo si udělat víkendový výlet do Říma a cestou se stavit ještě v Benátkách.

Pokud máte rádi relax, můžete fotografování spojit s wellness pobytem ve vysokohorském hotelu. Nebo zvolíte romantickou procházku po Českém Krumlově… možností je opravdu mnoho.

Podstatné je nenechat se omezit tím, že ostatní měli focení na louce. Ono na té louce není vůbec nic špatného. Jenže pokud vás to táhne do centra kosmopolitního velkoměsta nebo třeba do zámecké zahrady, určitě jděte svou vlastní cestou.

Velmi oblíbené je předsvatební focení v Praze (kvůli historickému centru). Dalším skvělým místem pro klasickou romantiku je třeba okolí zámku Lednice.

V zahraničí začíná být velmi populární předsvatební cesta, což může být třeba romantický víkendový pobyt v Paříži, kde se necháte ještě před svatbou nafotit. Osobně díky své profesi svatebního fotografa cestuji často a mohu takové focení vřele doporučit.

předsvatební focení ve městě

Upřímné doporučení

Zvolte si takovou formu předsvatebního fotografování, která vám bude nejbližší. Zvažte téma své budoucí svatby a přizpůsobte tomu i předsvatební focení.

Zcela zásadní je, abyste si užili krásné chvíle spolu a měli na ně památku ve formě výjimečných fotografií, které vám vše kdykoliv připomenou. Jsem přesvědčen o tom, že za pár desítek let pro vás budou mít nevyčíslitelnou hodnotu…

V případě jakýchkoliv dotazů týkajících se předsvatebního focení mne neváhejte kontaktovat. Rád vám poradím a třeba i přímo předsvatební fotografie nafotím.

Comments
Add Your Comment

ZAVŘÍT