MENU

Mé svatební fotografie pořízené na středoformátový film jsou dnes publikovány na titulní straně prestižního francouzského fine art magazínu Adoré Blog de Mariage Fine Art. Je to velká čest a pro mne osobně i velmi cenná zpětná vazba. Pojďte se podívat, jaké fotografie mi v uvedeném magazínu vyšly.

Svatební fotografie již dávno není pouze o fotografování svateb. Profese svatebního fotografa se za posledních několik let velmi posunula, rozšířila a stala se ještě více kreativní. A to v tom smyslu, že opravdu profesionální kreativní svatební fotograf nejen fotografuje svatby, ale snaží se i inspirovat, podněcovat nové myšlenky, inovovat vizuální styl… a tím vlastně budoucím nevěstám rozšiřovat obzory, ukázat co vše je možné. A pokud na nějakém takovém projektu spolupracuje fotograf s dalšími dodavateli, posouvá se tak celý svatební obor dopředu, inovuje se, vznikají nové trendy. A to je velmi dobře.

Ukázkou toho, jak může profesionální fotograf posouvat hranice a inspirovat budoucí nevěsty, jsou mé filmové fotografie publikované na titulní straně prestižního francouzského fine art magazínu Adoré Mariage.

Níže je text, který vyšel k článku:

Hidden in the dry countryside of Paphos, Cyprus, there is a „secret garden“, just next to a four-century-old monastery. As an oasis in a desert, this very old monastery in Minthis Resort is guarding almost a paradise garden. Provoking not only your senses but also imagination, this magical place became a substantial inspiration for our bridal photo shoot. While the smell of lavender and lines of cypress trees created unique athmosphere of Tuscany, the exotic scents of mint, lemon trees, pomegranate and local herbs made the whole team feel like timeless adventure between the old walls.

Antonis from Flambouayia Events Cyprus focused on local blossoms and created a very artful bridal bouquet consisting of dried herbs and blossoms. The eye pleasing color palette of the bouquet was in complete harmony with the hand-made hairpiece. The traditional olive branch shape of the hairpiece highlighted the historical athmosphere and become a true extension of our model’s personality. Make-up artist @artemis_promakeupartist and hair stylist @lefki_themistokleous helped the natural beauty of the model, Filio, to shine.

The whole team fell in love with the extraordinary appliqué Berta wedding gown. It provided a lot of flexibility and also sensuality because of its long leg opening!

We are completely in love with such romantic bridal inspiration. The emphasis on traditional folklore, history and local blossoms let the whole team consisted of true artists create a very inspirational result.

Comments
Add Your Comment

ZAVŘÍT