MENU

Plánujete svatbu a začínáte řešit výběr svatebního fotografa? Chcete s tímto výběrem pomoci a chcete si vybrat opravdu dobře? Pak jste na správném místě. Tento průvodce vám výrazně usnadní výběr fotografa na svatbu. Zjistíte jak postupovat, na co se ptát, co kdy zohlednit a třeba i komu se obloukem vyhnout. Výběr svatebního fotografa tak pro vás bude snadnější, než byste očekávali.

Výběr svatebního fotografa není ve své podstatě složitou záležitostí. Když víte jak na to, tak máte vybráno během jednoho odpoledne. Díky bohatým zkušenostem (fotografuji svatby již od roku 2007) vám dokážu poradit a podělit se s vámi o praktické rady, které vám celý výběr svatebního fotografa velmi usnadní.

Průvodce výběrem svatebního fotografa

Kdy začít vybírat svatebního fotografa

První otázku, na kterou si musíme odpovědět, je: s jakým předstihem začít shánět svatebního fotografa?

Možná vás následující odpověď překvapí. Pokud máte svatbu v hlavní svatební sezóně, měli byste začít vybírat svatebního fotografa ideálně rok předem. Půl roku bych považoval za naprosté minimum. Výjimkou nejsou ani případy, kdy svatební fotograf je zamluven dva roky před svatbou.

Na první pohled se výše uvedený časový předstih může jevit jako zbytečně velký. Kdo by řešil svatebního fotografa rok před svatbou? Věřte mi, že je to naprosto běžné a že podobná situace je u všech svatebních dodavatelů (svatební místo, kapela, dj, výzdoba, kameraman, catering,…). Určitě máte podobnou zkušenost i z jiných oborů – potřebujete obložit koupelnu nebo postavit pergolu a když začnete shánět obkladače nebo tesaře, zjistíte, že ti šikovní vám dají termín nejdříve za půl roku.

Se svatbami je to podobné – šikovní svatební dodavatelé jsou poptáváni s velkým předstihem. A jelikož svatební sezóna je v českých luzích a hájích časově omezená (obvykle od května do září včetně), je o ty nejlepší svatební fotografy opravdu velký zájem. A jelikož platí klasické pořekadlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, poptávají nevěsty své svatební fotografy často opravdu i rok před svatbou.

Jak vybrat svatebního fotografa

Pokud už máte termín z matriky nebo z kostela, tak vám nic nebrání zamluvit si takového svatebního fotografa, který vám bude nejlépe vyhovovat. A nedostanete se do situace, kdy polovina z poptávaných svatebních fotografů již bude mít obsazeno.

Souhrnně řečeno: doporučuji začít svatebního fotografa poptávat ve chvíli, kdy máte termín svatby. A to ideálně rok předem. Místo není až tak zásadní – většina svatebních fotografů cestuje po celé ČR. A nám fotografům je již opravdu jedno, jestli budete mít svatbu v Praze nebo v Kolíně. Na cenu to rozhodně vliv nemá, maximálně může být malý rozdíl v ceně za dopravu.

Takže nečekejte, až budete mít jisté místo a raději rovnou začněte poptávat svatebního fotografa hned ve chvíli, kdy máte datum svatby.

Svatba ve všední den nebo mimo sezónu

Jsou případy, kdy budete mít výběr svatebního fotografa snazší. A to pokud máte svatbu:

 1. ve všední den,
 2. mimo svatební sezónu, která je od května do září včetně (máte například podzimní svatbu).

V obou výše uvedených případech si můžete dovolit začít hledat svatebního fotografa třeba i jen pár měsíců před svatbou. Neriskoval bych to ale v případě letních pátků, protože ty jsou také značně oblíbené. Letní pátek je druhý nejoblíbenější svatební den hned po sobotě.

Vybíráme svatebního fotografa

Pozor na volnou kapacitu fotografa

I když máte svatbu třeba ve čtvrtek, tak nedoporučuji nechávat hledání svatebních fotografů na poslední chvíli. Mnozí z nich totiž mohou mít již všechny soboty obsazené a nemusí mít volnou kapacitu na to, aby si mohli přibrat ještě čtvrteční svatbu.

Ono to na první pohled nemusí být zřejmé, ale svatební fotograf stráví značné množství času editací fotografií (selekce, úpravy, odevzdávání). To je obvykle několik dnů práce. A tak se může stát, že ačkoliv máte svatbu ve středu, nebude snadné svatebního fotografa najít. A to proto, že ne všichni budou ochotni mezi dvě sobotní svatby přidat ještě jednu čtvrteční – nemuseli by totiž následně stíhat editaci a odevzdávání fotografií.

Nyní, když jsme si ujasnili, kdy začít shánět svatebního fotografa, se již můžeme pustit přímo do samotného procesu jeho poptávání. Čím začít, jak a kde hledat, na co se dívat a ptát? Čtěte dále.

Průvodce: jak vybrat svatebního fotografa

Proces hledání informací o svatebních fotografech

Logicky první krok, který uděláte, je, že začnete hledat dostupné informace o svatebních fotografech. Ať už se ptáte mezi kamarády nebo hledáte na internetu, je to přirozený proces hledání informací. Čím konkrétně tedy začít?

1. Vyberte si styl svatební fotografie

Asi to nejpodstatnější, co byste si měli ze začátku ujasnit, je, jaký styl svatební fotografie se vám líbí. Nejjednodušší bude otevřít google a do hledání zadat „svatební fotograf“ nebo pokud chcete mít širší paletu inspirace, tak „wedding photographer“. Pak si nechte zobrazit obrázky a čistě subjektivně se dívejte, co se vám líbí.

Uvidíte mnoho různých stylů svatebních fotografií, od reportážních, přes fine-art až po kreativní nebo třeba jen černobílé. Stylů svatební fotografie je opravdu mnoho a snad by se dalo i říct – co svatební fotograf, to individuální styl.

Velmi podstatné v této fázi je neomezit svůj výběr na lokální svatební fotografy. Je potřeba trochu „otevřít oči“ a hledáním v obrázcích Google nebo třeba na Pinterestu zjistit, jak mohou vypadat opravdu dobré svatební fotografie. A na základě čistě subjektivního dojmu si utvořit představu o tom, co se vám líbí nejvíc.

Mezi českými i zahraničními svatebními fotografy jsou asi nejčastěji zastoupené tyto fotografické styly:

 • Reportážní: svatební fotograf dokumentuje svatbu tak, jak probíhá a téměř vůbec nezasahuje do děje. Očekávat můžete zejména momentky, zajímavé úhly pohledu a zachycení neobyčejných okamžiků.
 • Kreativní (v zahraničí označ. jako „fearless“): svatební fotograf vyhledává netradiční kompozice, výjimečné okamžiky, klade důraz nejen na momentky, ale i na určitou dávku stylizace. Vkládá tak do svatebních fotografií velkou dávku své vlastní kreativity.
 • Fine art (dalo by se nazvat jako umělecké): svatební fotograf se snaží zachytit svatbu a novomanžele v tom nejlepším světle. Vybírá takové úhly pohledu, kompozici i načasování, aby výsledné fotografie byly co nejvíce elegantní, jemné, romantické a nadčasové. Někteří fine art svatební fotografové fotí i na film (včetně mne).

To je velmi zjednodušený výčet těch nejčastějších stylů svatebních fotografů. Jak jsem již ovšem nastínil, ve skutečnosti platí, že každý opravdu profesionální svatební fotograf má svůj vlastní rukopis a tedy i styl.

V každém případě byste si měli postupně ujasnit, který styl svatebních fotografií se vám líbí nejvíce. Jestli to jsou odvážné momentky, romantické portréty nebo třeba přímočará reportáž. A nebo jestli je to něco mezi, protože se samozřejmě tyto styly prolínají a vzniká tak celá plejáda stylů svatebních fotografií.

2. Ukládejte si ty svatební fotografy, kteří vás zaujali

Jak budete přes Google nebo Pinterest hledat různé styly svatebních fotografií, budete postupně narážet i na jednotlivé konkrétní fotografy. Zde je na čase si začít poznamenávat ty, kteří vás nejvíc zaujali.

Obvykle není vůbec třeba omezovat se na lokální svatební fotografy, jelikož v dnešní době většina z nich cestuje běžně po celé republice nebo i do zahraničí. Bylo by tak zbytečné svůj výběr omezit jen na svatební fotografy v okrese nebo kraji, když za humny může být pro vás někdo mnohem zajímavější.

Cílem je si udělat jakýsi seznam těch svatebních fotografů, kteří vás opravdu nejvíc zaujali.

Radím vám dobře – vybírejte pečlivě a nedělejte žádné kompromisy. Svatebního fotografa nepředěláte – málokdo je takový chameleon, že vám nabídne jakýkoliv styl fotografování. A když už ano, tak to stejně bude jen kompromis, protože nelze vynikat ve všech stylech. Stejně jako si nekoupíte kolovou sukni, abyste ji přešili na kalhoty, nesnažte se svatebního fotografa přemluvit do jiného stylu. Proto si do svého seznamu zařaďte jen ty svatební fotografy, jejichž styl vám 100% vyhovuje. A vynechejte ty, kteří vám něčím nesedí.

3. Zaměřte se na doporučení a reference svatebních fotografů

Osobní zkušenost, byť i zprostředkovaná, může velmi pomoci při hledání svatebního fotografa. Můžete zkusit poptat fotografa, který fotil svatbu vašim kamarádům či příbuzným a jehož fotografie se vám velmi líbily.

Podobný princip lze aplikovat i na ty svatební fotografy, které jste nalezli na internetu. Jednoduše řečeno se zaměřte na reference a doporučení od jejich předchozích svatebních párů a od jiných svatebních dodavatelů.

V tuto chvíli je zřejmá výhoda plánování svatby přes svatební agenturu. Ta vám doporučí jen ty osvědčené dodavatele, ze kterých si vyberete – a máte vždy zaručenou jistou úroveň kvality služeb.

U vybraných svatebních fotografů se snažte dohledat nějaké předchozí reference či doporučení od předešlých svatebních párů. Pokud je fotograf nemá zveřejněné, požádejte o ně.

Není na škodu se rovnou optat, jak dlouho svatby fotografuje. Jeden rok není doba, za kterou se stanete zkušeným profesionálem.

4. Poptejte konkrétní nabídky od svatebních fotografů

Máte již hotový seznam těch svatebních fotografů, kteří vás svým stylem opravdu oslovili a mají dobré reference? Výborně. Nyní je na čase je oslovit s poptávkou.

Jednoduše je obešlete nebo obvoláte s dotazem na:

 • dostupnost ve váš svatební termín
 • konkrétní nabídku služeb.

Snažně vás prosím nezapomínejte uvádět svůj termín a místo svatby. Je zbytečné u svatebního fotografa poptávat cenu, když nevíte, jestli bude mít ve váš svatební termín vůbec ještě volno.

Vzor (šablona) poptávkového mailu svatebnímu fotografovi

Zde je šablona, kterou můžete při poptávání svatebních fotografů použít (klidně si ji libovolně upravte):


Dobrý den,
plánujeme svatbu /datum/ v /místo/ a velmi nás zaujal styl vašich fotografií. Líbí se nám na nich zejména /doplňte dle sebe/.
Můžete mi prosím dát vědět, jestli máte v náš svatební termín ještě volno? Případně, můžete mi zaslat svou konkrétní nabídku (ceny, obsah služeb, termíny dodání,...)? E-mail i telefon uvádím níže.
Velmi děkuji za informace a přeji Vám hezký den.
S pozdravem
/Jméno, mail, telefon/

Jakmile vám začnou chodit odpovědi, budete mít k dispozici různé nabídky, které budou obsahovat různě pojaté svatební focení, různé délky focení, atd. V čem všem se obvykle tyto nabídky od svatebních fotografů liší? A na co se v praxi zaměřit?

Svatební flatlay detaily, svatební fotograf

5. Obvyklé odlišnosti nabídek svatebních fotografů

 • Délka fotografování: svatební fotografové obvykle nabízí různé „balíčky“, které se odlišují hlavně délkou focení.
 • Počet dodaných fotografií: to závisí nejen na konkrétním fotografovi, ale logicky i na délce focení. Čím delší focení si vyberete, tím více fotografií získáte. Počítejte s tím, že někteří fotografové vám jsou schopni dát z celé svatby jen 200 fotek, jiní klidně i 1 000. Mediánem je zhruba 500 fotografií z celodenního fotografování.
 • Ceny: zde počítejte s velkým rozptylem i dle toho, jak profesionální a zkušené fotografy jste oslovili. Svatební fotograf začátečník vám může poslat nabídku na 10 000kč, zkušený profesionál klidně také na 50 000kč.
 • Náklady na dopravu: někteří svatební fotografové mají náklady na dopravu již v ceně, jiní ji dopočítají dle reálně najetých kilometrů.
 • Termín dodání: zde bude opět obrovský rozptyl. Osobně znám svatební fotografy, kteří dodávají fotky týden po svatbě. Stejně tak vím o svatebních fotografech, kterým dodání trvá i 2 měsíce. Je zcela na vás, jak dlouho budete ochotni čekat. Tržní medián odhaduji na 3 týdny.
 • Výše zálohy (rezervačního poplatku): při zamluvení termínu obvykle dochází ke stvrzení smlouvou či objednávkou a také uhrazením zálohy. Ta bude různě vysoká – může se jednat o 10 až 50% z celkové částky.
 • Způsob a obsah dodání: zde jsou také značné odlišnosti. Jakýmsi standardem jsou fotografie v plném rozlišení v digitální podobě na flash disku plus určité množství výtisků k tomu. Někteří fotografové vám zašlou pouze link ke stažení, jiná vám vše zašlou v luxusní krabičce na míru.
 • Smlouva: zde počítejte s velkými odlišnostmi. Ačkoliv se vždy bude jednat o smlouvu o dílo, každý svatební fotograf bude mít smlouvu jinak napsanou. Zaměřte se na práva a povinnosti, a to i v určitých kritických situacích. Nepodepisujte takovou smlouvu, se kterou nesouhlasíte, jen proto, že fotograf je sympaťák. Zde musí jít veškeré emoce stranou.
 • Osobnost fotografa: to je velmi důležité nepodcenit. Svatební fotograf s vámi stráví celý den a vy rozhodně chcete někoho pozitivně smýšlejícího, usměvavého a pohodového. Domluvte si schůzku nebo 15 minut na skypu a hned budete vědět, jestli si vzájemně „sednete“.

To jsou ty nejčastější odlišnosti, se kterými se při poptávání svatebních fotografů setkáte. Co dál?

Když už máte nashromážděné veškeré potřebné informace (kdo má volno, kdo jak fotí, kdo má jakou nabídku,….), tak můžete přistoupit k jejich vyhodnocení.

Nevěsta ve vinici

Proces vyhodnocení svatebních fotografů

Nyní, když už máte za sebou proces zkoumání různých stylů svatebních fotografií, poptávání fotografů a shromažďování nabídek, můžete přistoupit k jejich vyhodnocení. Zase to není žádná věda – nejprve si uděláte finální seznam vašich svatebních fotografů a pak někoho vyberete.

I zde mám pro vás celou řadu praktických rad, které vám usnadní finální výběr.

Finální porovnání a dotazy

Jakmile máte hotový seznam těch svatebních fotografů, kteří vás opravdu ve všem zaujali, je ten správný čas si ještě naposledy shlédnout jejich fotky, úroveň komunikace, cenovou nabídku, termín dodání, atd. Prostě učiníte jakési finální zhodnocení toho, co jaký fotograf nabízí. Nehledejte v tom vědu – můžete si udělat třeba pár poznámek na papír. Analytičtější jedinci mohou využít třeba tabulku v Excelu. Každopádně použije selský rozum, ono není zapotřebí hledat v tom složitosti.

Vůbec neváhejte se zeptat vybraných svatebních fotografů na to, co vás zajímá. Říkáte si – na co bychom se tak asi mohli ptát? Vždyť vše už jsme řešili. Tak zde máte ty nejčastější dotazy na témata, která jste nejspíš zatím vůbec ani nenakousli:

 • Jak dlouho fotíte svatby? Kolik svateb máte za sebou?
 • Byla vaše práce někde někdy publikována?
 • Máme hosty i ze zahraničí – domluvíte se s nimi anglicky?
 • Máme konkrétní svatební „dress kód“. Můžete jej dodržet?
 • Fotíte sám nebo s asistentem?
 • Poskytujete nějaké rychlé náhledy pár dní po svatbě?
 • Máte nějaké vzorové svatební album (fotoknihu)?
 • Lze délku fotografování přizpůsobit i ve svatební den?
 • Co se bud dít, když nebudete moci nafotit náš svatební den (úraz, nemoc,…)?
 • Budeme mít možnost si své svatební fotografie kdykoliv dotisknout?

To jsou nejčastější druhy dotazů, které se obvykle vůbec neřeší a na které se můžete ptát.

Svatební flatlay detaily ženicha

Rozhodnutí

Poté, co jste průzkumu trhu a hodnocení všech možných i nemožných svatebních fotografů věnovali dost času, máte dost informací a znalostí na to, abyste mohli vybrat toho správného svatebního fotografa.

Musím vám vyslovit uznání, protože už jenom samotný fakt, že jste tento průvodce dočetli až sem, značí, že vám na výběru svatebního fotografa opravdu záleží. A to je velmi dobře. Odměnou vám budou ty nejkrásnější svatební fotografie.

Je tedy na čase si zamluvit vašeho ideálního svatebního fotografa. A rozhodně s tím neotálejte proč? Čtěte dále.

Zamluvte svatebního fotografa hned po rozhodnutí

Praxe je taková, že nám svatebním fotografům chodí průběžně celá řada poptávek. Je tedy vcelku běžné, že v průběhu vašeho vybírání zaslal někdo jiný poptávku na stejný termín, jako ten váš. A pak už jen platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele.

A tím mám na mysli ne zaslanou poptávku, ale její potvrzení (a v ideálním případě i podpis smlouvy a úhradu zálohy).

Je potřeba si uvědomit, že není v silách svatebních fotografů sledovat veškeré příchozí poptávky a informovat je automaticky, že se někdo jiný ozval na stejný termín. Smutnou pravdou je, že značná část poptávajících se již nikdy ani neobtěžuje odpovědět. Proto vám nikdo nebude termín rezervovat jen na základě poptávky. Není tedy výjimkou situace, kdy vám termín někdo „vyfoukne“ jen proto, že si vybral o pár dní dříve.

Proto vám vřele doporučuji – zašlete potvrzovací e-mail (nebo zavolejte) ihned poté, co jste se rozhodli.

Užitečný tip do praxe: nezávazná rezervace

Velmi dobře vím, že při zamlouvání svatebních fotografů rok a více předem nastává problém s matrikou. Málokterá matrika vypisuje svatební termíny s takovým předstihem, abyste si mohli dovolit zamluvit svatebního fotografa na konkrétní termín rok a půl předem. Vím, že některé úřady vypisují termíny na léto třeba až v zimě. Což je nestoudně krátká doba.

I tak mám pro vás řešení této situace. Sice jen dočasné, ale lepší než nic. Pokud se ocitnete v situaci, kdy vám matrika termín přislíbí, ale ne oficiálně, zkuste u svého vybraného svatebního fotografa poptat nezávaznou rezervaci. Já ji třeba nabízím. Co to je?

Funguje to tak, že vám svatební fotograf termín nezávazně zarezervuje. Ovšem jen do té doby, než se na stejný termín ozve jiný vážný zájemce. Pak bude potřeba se finálně rozhodnout a rezervaci buď potvrdit nebo zrušit. Vím, že to není ideální řešení, ale může vám to „koupit“ klidně i dva měsíce času. A za tu dobu se snad už vaše matrika konečně rozhoupe k tomu, aby vypsala termíny (ona je to asi děsná dřina).

Luxusní svatební šaty

Smlouva, záloha, rezervační poplatek,…

Dalším logickým krokem je podpis smlouvy. Nebo alespoň vyplnění nějaké objednávky. V praxi platí, že smlouva je jakýmsi nejjistějším řešením uzavření objednávky svatebního fotografování. Z hlediska práva sice není nutná, nicméně lze ji vřele doporučit.

V každém případě než jakoukoliv smlouvu podepíšete, v klidu si ji přečtěte.

Součástí smlouvy bude i úhrada určité částky (obvykle zálohy). Tím dojde k finalizaci celého procesu výběru a objednání svatebního fotografa.

Komu se obloukem vyhnout

Na začátku článku jsem vám slíbil i radu, jakým svatebním fotografům se obloukem vyhnout.

Když vám při hledání a následné komunikaci vyskočí některá z následujících „červených vlaječek“ (nebo jich bude dokonce více zároveň), vezměte nohy na ramena a rychle pryč.

1. Odlišné portfolio – nefotí svatby

V tomto bodě chybuje nejvíc budoucích novomanželů.

Pokud se fotograf se propaguje vším možným, jen ne svatebními fotografiemi, ani o něm neuvažujte. Na svatbu potřebujete opravdu svatebního fotografa. Vždy chtějte vidět mnoho svatebních fotografií, různé galerie z více svateb. To, že někdo umí selfíčka na instagram nebo holčičí portréty a má tisíce followerů, ještě neznamená, že zvládne nafotit svatbu. Obvykle takové případy končí katastrofou.

2. Zádrhel v komunikaci

Když se vám stane, že fotograf vám nereaguje na e-maily nebo nebere opakovaně telefon, jděte raději o dům dál. Nebo chcete po svatbě někoho uhánět, abyste vůbec někdy viděli své svatební fotky?

3. Minimální zkušenosti

Pravda je taková, že označení „profesionální svatební fotograf“ si může na webové stránky nebo sociální sítě dát kdokoliv. A to opravdu doslova kdokoliv.

Proto je zcela a pouze na vás, abyste dokázali odlišit a ohodnotit, kdo je opravdu zkušený svatební fotograf a kdo není. Můžete se řídit dle referencí, doporučení (i od ostatních svatebních dodavatelů), dle počtu nafocených svateb, dle kompletních svatebních galerií a případně i dle publikací ve svatebních magazínech.

4. Negativní reference

Pokud se o někom doslechnete nebo dočtete, že odevzdal svatební fotografie dva měsíce po termínu nebo že je dokonce nechtěně smazal, tak samozřejmě půjdete „o dům dál“. Zejména, pokud je takových referencí více a jsou z různých zdrojů.

To jsou nejčastější problematické situace, které vám mohou pomoci indikovat, že něco není v pořádku. Nabídka svatebních fotografů je tak široká, že si opravdu můžete dovolit být vybíraví. Tak proč cokoliv riskovat…

Svatební přípravy nevěsty

Shrnutí a užitečné info na závěr

Už jenom to, že jste dočetli tohoto průvodce výběrem svatebního fotografa až do tohoto bodu, značí o vaší odhodlanosti vybrat toho nejlepšího. A za to vám musím vyjádřit opravdu upřímné DÍKY.

Odměnou za toto vynaložené úsilí vám budou ty nejkrásnější svatební fotografie. A to proto, že jste výběr svatebního fotografa nepodcenili.

Bohužel ne všichni budoucí novomanželé jsou tak svědomití, jako vy. Mnoho párů výběr svatebního fotografa podcení a ve výsledku jsou z toho všichni zklamaní (novomanželé, rodiče i hosté, ostatní svatební dodavatelé, i fotograf). Vzhledem k tomu, že všichni předpokládáme, že svatba je jen jednou za život, tak zde opravdu není prostor pro jakékoliv špekulování a riskování. Není zde prostor pro „snad to vyjde“. Pokažené svatební fotografie už nikdy nenapravíte.

A proto máte můj upřímný obdiv, že jste tak dlouhý průvodce dočetli až sem.

Pamatujte, že svatební fotografie nemáte jen pro nasdílení na sociálních sítích. Vaše svatební fotografie, třeba ve formě rodinného alba, se budou předávat z generace na generaci. Tak si dejte záležet, ať je takové album předáváno s hrdostí jako ten největší rodinný poklad.

Stáhněte si zdarma seznam potřebných kroků v PDF formátu . Můžete si jej klidně i vytisknout a doplnit vlastní poznámky.

Komentáře

Instagram takipçi satın al, instagram beğeni satın al en ucuz ve gerçek etkileşim satın al! https://takipbonus.com/

Komentář čeká na schválení.

By coming and going a bird weaves its nest. Ashanti Ghana

Komentář čeká na schválení.

I always used to read article in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for content, thanks to web. Vilma Darwin Franchot

Komentář čeká na schválení.
Přidat komentář

ZAVŘÍT