MENU

Naplánovat, zrealizovat a ještě k tomu si užít vlastní svatbu je pro většinu nevěst nelehký úkol. Obvykle to znamená mnoho bezesných nocí a horu starostí. A svatební den uteče jako voda. Otázkou je – není lepší veškeré starosti svěřit někomu, kdo vše zařídí a ještě sežene za stejné peníze lepší dodavatele?

Jaká je praxe

Svatby fotografuji již přes dvanáct let, a tak jsem se zúčastnil snad všech možných svateb. Byly to svatby, obyčejné, honosné, extravagantní, svatby zahraniční i vesnické. I přes veškerou rozmanitost mají všechny svatby jedno společné. A to hromadu zařizování.

Pokud zrovna nepřipravujete tajnou svatbu o čtyřech lidech, kdy proběhne pouze obřad, čeká vás mnoho plánování, shánění svatebních dodavatelů, poptávání, hodnocení nabídek, vybírání dekorací a doplňků, hodinové telefonáty i nekonečné maily a bezesné noci při hledání inspirace na Pinterestu.

Z praxe vím, že mnoho nevěst se na tento proces těší (asi jako pánové na stavbu domu svépomocí). Ovšem velká většina těchto nevěst, poté již manželek, bez obalu přiznává, že to byl proces velmi stresující, časově náročný a že jsou upřímně rády, že svatba je za nimi. A že si konečně odpočinou. Což je tak trochu děsivé, že? Mezi námi, totéž přiznají i pánové až dostaví onen dům svépomocí – podruhé již nikdy.

Otázkou tedy je, jak připravit parádní svatbu, kterou si dokonce i nevěsta bude moci užít? Do celého procesu je potřeba zapojit někoho dalšího. Může to být budoucí ženich (výjimečně), rodina, kamarádky nebo zkušená svatební agentura.

Varianta svépomocí

Pokud plánujete menší jednoduchou svatbu bez nějakých dekorací nebo výzdoby, můžete si vše zařídit svépomocí.

Nebude to nic výrazně složitého, připravte si nějaký ten volný čas a energii a dopadne do většinou dobře. Jestli ovšem máte v úmyslu svou veselku uspořádat se vším všudy a pozvete například 50 hostů, čeká vás dost zařizování.

 1. Nejprve musíte poptat svatební místa a termín z matriky (církve).
 2. Pak budete řešit ostatní dodavatele: svatební fotograf, tiskoviny (oznámení apod.), kameraman, květiny, kapela / DJ, vizážistka, kadeřnice, catering, dorty / sweetbar, nábytek, doplňky atd.).
 3. Až získáte nabídky, tak je vyhodnotíte a s velkou dávkou štěstí budete doufat, že všichni svatební dodavatelé, kteří se vám líbí, budou mít zrovna ve váš termín volno. Pokud ne, budete muset poptávat dál.
 4. Pak projdete Pinterest křížem krážem a vytvoříte si „moodboard„, abyste si vybrali styl pro dekorace a doplňky.
 5. Vyřešíte pár akutních krizí, jako například zrušené termíny od amatérských dodavatelů – a s velkým vypětím sil najdete náhradu.

Ve výsledku se postaráte o to, aby se hosté bavili a vše klaplo. Protože s tím vám ve svatební den už pomůže málokdo. Po svatbě pak začnete balit veškerou výzdobu. Stihnete se při tom všem ještě na svatbu těšit, naplánovat nějakou párty s družičkami a třeba si i svou vlastní svatbu dokonce užít? To je otázka, kterou je potřeba si položit.

 • Výhody varianty svépomocí: pokud neplánujete nic velkého, tak nejspíš ušetříte peníze.
 • Nevýhody varianty svépomocí: časová náročnost, stres, mnoho zařizování, stihnete si svatbu vůbec užít?

Varianta svatební agentury

Druhou možností je veškeré zařizování a časovou náročnost přesunout na profesionální zkušenou svatební agenturu.

A mám na mysli agenturu, která opravdu ví, co dělá. Nejde o to poslat na svatbu brigádnici, která bude mezi facebookem a instagramem říkat hostům, kam se mají posadit a kde se mohou najíst. To je z celého procesu plánování svatby to poslední.

Navíc pokud je svatba dobře naplánovaná, není většinou potřeba každou půl hodinu na hosty halekat, co mají dělat. Svatba plyne většinou přirozeně sama.

Úloha svatební agentury spočívá zejména v procesu plánování a příprav.

Na základě vizuální představy budoucích novomanželů vytvoří agentura styl, ve kterém bude svatba probíhat. Tomu přizpůsobí veškeré doplňky, dekorace i květiny a samozřejmě i výběr všech svatebních dodavatelů, které je poté potřeba skoordinovat, včetně svatebního fotografa.

Agentura také zajistí veškerý smluvní servis s dodavateli (máte jistotu, že jste chráněni). Nemluvě o naplánování průběhu dne tak, aby plynul zcela přirozeně. Pak samozřejmě následuje zařizování po svatbě – vše je potřeba sbalit, uklidit, odvézt (dekorace, doplňky, výzdoba,…).

Novomanželům stačí s agenturou vykomunikovat svou vlastní představu o svatbě, nechat si poradit a učinit několik rozhodnutí. Ve výsledku tak novomanželé přijedou na svatbu, která bude mít styl, bude atraktivní pro svatební hosty a všichni si ji užijí.

A to je z mého pohledu to hlavní. Svatbu neplánujete proto, abyste se pak celé odpoledne starali o to, jestli je na stolech dost sladkého. Ale proto, abyste si tento jedinečný den opravdu užili.

Samozřejmě tuším, kam nyní směřuje vaše připomínka… bude to drahé. To může a nemusí být pravda.

 1. Samozřejmě práce svatební agentury bude něco stát.

  Na druhou stranu vám zkušená agentura obvykle nabídne lepší svatební dodavatele, než byste sehnali sami. Je to proto, že kvalitní agentura se zkušenostmi má opravdu mnoho kontaktů v oboru a ví, jakého dodavatele na jaký typ svatby poptat. A kdo dodá za daných požadavků optimální službu v požadovaném rozpočtu a na koho se může opravdu spolehnout.

  Věřte mi – vím, o čem mluvím – kdybych nebyl profesionál s opravdu dlouhou praxí a hromadou referencí, nikdy by mne profesionální agentura nedoporučila.
 2. Navíc uvažujte i náklady ušlé příležitosti… nezřídka si nevěsty musí vzít z práce dovolenou, aby mohly svatbu připravit.

  Pak musíte vzít v úvahu svou ušlou mzdu, resp. vyčerpanou dovolenou. A to neuvažujeme čas dalších rodinných příslušníků.

  Říká se, že „čas jsou peníze“. Takže buď do plánování svatby investujete svůj čas (peníze) a nebo zaměstnáte kvalitní svatební agenturu. A můžete si třeba před svatbou vyjet na prodloužený víkend ještě za svobodna.

  To nezní špatně, že?
 • Výhody využití svatební agentury: minimum starostí a zařizování, svatbu si můžete v klidu užít, svatba bude mít styl a vkus, bude atraktivní i pro vaše hosty.
 • Nevýhody využití svatební agentury: do jisté míry vyšší investiční náročnost.

„Vlastní“ zkušenost

Abych nebyl pokrytec, musím přiznat, že ani já jsem ve svých profesních začátcích (což bylo již kolem roku 2007) příliš nechápal úlohu svatební agentury. Měl jsem pocit, že koordinátorky pouze zcela zbytečně popohánějí hosty, aby nebylo zpoždění oproti harmonogramu. Jako by bylo potřeba splnit plán… Honem honem, máte deset minut na nafocení skupinek s rodinou, ať není zpoždění.

To mi přišlo jako postavené na hlavu. Zkušenost je to ale velmi letitá a navíc vůbec ne objektivní.

Dnes již vím, jak vypadá práce kvalitní agentury – vím, že by se za Vás roztrhaly. Vím že pro vás zařídí i nemožné. Vím, že s plánováním jedné svatby stráví tolik práce, že si to ani neumíme představit. Vím, že pracují v neuvěřitelném tempu a přitom se celý svatební den usmívají.

A vím, že největší odměnou je pro ně vaše spokojenost a právě váš úsměv na tváři ve svatební den. Je to opravdu tak, bez jakékoliv nadsázky!

Shrnutí na závěr

Byl bych velmi nerad, kdyby tento text vyzněl jako agitace za svatební agentury. Mým cílem je spíše objektivně zhodnotit možnosti při plánování svatby a objasnit úlohu svatební agentury. Domnívám se totiž, že ta je mnoha budoucím novomanželům nejasná, tak jako mně bývala v minulosti.

Podstatné je zvážit, jak náročnou svatbu plánujete a zda-li chcete či můžete věnovat svůj čas na její přípravy. A nebo jestli si raději vše bez stresu užijete. A také zda-li jste ochotní si nechat poradit a inspirovat se kreativitou zkušené agentury. To jsou otázky, na které si, předpokládám, již snadno odpovíte.

PS: Hledáte-li kvalitní svatební agenturu, rád Vám zašlu několik doporučení.

Comments

The saving man becomes the free man.

Komentář čeká na schválení.
Add Your Comment

ZAVŘÍT