MENU

Svatba v zahraničí je pro většinu Čechů synonymem luxusu, nevšednosti a zejména velkého rozpočtu. A přitom vás sňatek za hranicemi všedních dnů nemusí stát o nic víc, než svatba ve vaší místní restauraci. Ba dokonce může vyjít levněji…

Svatby fotím profesionálně již od roku 2007 a za tu dobu jsem strávil mnoho času fotografování za hranicemi naší české kotliny. Několikrát se mi stalo, že jsem letěl domů na víkend nafotit českou svatbu a pak zase zpět fotit svatbu do zahraničí. A tak jsem za ta léta praxe pochytil celou řadu zajímavých postřehů, zkušeností a zpětné vazby ze strany snoubenců, ale i svatebních agentur. A o ně bych se chtěl s vámi podělit v tomto článku.

Proč nemusí být svatba v zahraničí drahá

Vše závisí jenom na vašich představách. Pokud máte v úmyslu pozvat stovku lidí k moři, tam si od agentury zajistit kompletní služby (výzdoba, překladatel, hudba, fotograf, kameraman, barman show, ohňostroj,…) a všechny své hosty ubytovat na vlastní náklady, tak musíte počítat s opravdu velkými svatebními výdaji. To je logické.

Jestli ale nejste opravdu nároční a chcete si splnit svůj sen, jde to i bez přehnaných výdajů. A dokonce i s menším rozpočtem, než byste si mysleli. Jak na to?

1. Pozvěte jen nejužší rodinu

Klíčem k menšímu rozpočtu je naplánovat svatbu v zahraničí v komorním počtu ((pra)rodiče, sourozenci, svědci, nejbližší kamarádi). Takový počet úplně stačí a je běžnou praxí.

Že nemůžete vynechat kamarády, sousedy a dalších šedesát příbuzných? To není žádný problém. Po návratu zpět do ČR pro ně uspořádejte párty. A ani ta vás nemusí vyjít draho, když tušíte, jak na to.

Víte, na čem se na svatbách nejvíc propije?

Není to tvrdý alkohol ani drahé víno. Jsou to paradoxně limonádky, perlivé vody… To bývá nejvyšší položkou na vyúčtování. Na párty stačí sud s pivem a domácí malinovka. K tomu grilované sele / pár kýt a máte parádní posvatební párty pro kamarády i příbuzné za pár kaček.

A promítání fotek ze svatby u moře bude jako večerní překvapení.

2. Ubytujte se spolu

Pokud chcete pro své hosty na svatbě v zahraničí řešit ubytování, neplaťte drahý hotel. Najděte si přes AirBnb nebo Booking.com (ten je i v češtině) celý apartmánový domek / vilu / rodinný dům s více ložnicemi. Vyjde vás to většinou levněji, než platit hostům hotel a navíc budete mít ubytování většinou v soukromí se zahradou, vlastním bazénem…

Případně můžete jít cestou takovou, že hostům pomůžete ubytování najít a oni si jej uhradí sami, což je zcela běžnou praxí.

Můžete případně zkusit odhadnout, zda-li Vám hosté náklady na jejich ubytování „vrátí“ ve formě svatebních darů (které bývají nejčastěji formou hotovosti) či nikoliv.

3. Spoustu toho můžete zařídit doma

Co půjde, řešte ještě v ČR. Tím mám na mysli například šaty, výzdobu, fotografa, kameramana,… Služby v zahraničí jsou všeobecně dražší, než doma, a tak se často opravdu vyplatí zaplatit českému svatebnímu fotografovi nebo kameramanovi letenku a ubytování, než objednat někoho místního.

Při ceně letenky pár stovek eur může být rozdíl vcelku zásadní (v zahraničí běžně za svatebního fotografa zaplatíte 2 000 EUR a víc). Stejně tak svatební šaty si můžete dovézt vlastní nebo zapůjčené v ČR. I kdybyste měli zaplatit jedno zavazadlo navíc, vyjde to levněji.

Pokud vše nechcete zařizovat sami, zkuste oslovit nějakou českou svatební agenturu. Ty uvítají změnu a pokud to bude logisticky možné, velmi rádi pro vás připraví svatbu v zahraničí. V případě zájmu mohu konkrétní agentury doporučit.

4. Potřebujete opravdu oficiální obřad?

Zvažte, jestli je pro vás důležité, aby obřad byl oficiální (uznaný úřady v ČR). To totiž obvykle znamená nejen papírování navíc ještě v rámci domácích úřadů, ale hlavně i vyšší náklady v destinaci.

Je totiž potřeba ověřit vaše dokumenty na místním úřadu, někdy zaplatit překladatele, kolky, … navíc oddat Vás musí někdo, kdo k tomu má povolení (např. zastupitel města apod.).

Pokud vám nevadí obřad “na oko”, může vás oddat například kamarád, někdo z místní svatební agentury, kdokoliv kdo má charisma a odvahu. Pak si jen po návratů domů skočíte na úřad se oddat.

Chápu, že tato varianta není pro všechny, ale náklady to stlačí na naprosté minimum. A doma nikdo nemusí vědět, že obřad nebyl oficiální.

5. Zvažte místo pro obřad

V mnoha zemích jsou například pláže veřejně dostupným místem, kde se můžete vzít třeba podvečer při západu slunce… a nikdo vás nemůže vyhodit. Tzn. žádné náklady za pronájem místa pro obřad.

Jen je potřeba počítat s případnými “diváky”. Nicméně těch se nezbavíte skoro nikdy. I když si pronajmete luxusní terasu ve věhlasném městečku Oia na útesech ostrovu Santorini (kde každý metr čtverečný stojí jmění), bude na vás koukat pár “diváků” z vedlejšího hotelového komplexu.

A na pláži to zase budou polonazí turisté v plavkách… nicméně podvečer už jich bude minimum.

Výběr místa pro obřad určitě nepodceňujte a dopředu si jej přes internet vyhledejte a nebo si jej nechte doporučit od místní svatební agentury.

6. Najděte si restauraci / tavernu pro hostinu

Zařiďte si svatební hostinu v nějaké místní restauraci, kterou si předem vyberete / zamluvíte. Jestli nemusíte mít luxus, místní tradiční řecká taverna na pláži nebo malebná italská restaurace s terasou k tomu účelu poslouží fantasticky a navíc si užijete místní tradiční kuchyni.

Např. na Tripadvisor najdete spoustu recenzí, dle kterých si můžete najít tu vlastní restauraci / tavernu / útulnou hospůdku pro svatební hostinu.

7. Naplánujte v destinaci pouze fotografování

Chcete-li své náklady stlačit na naprosté minimum – a nebo už jste svoji a tento článek čtete “pozdě”, můžete se v dané destinaci jen nechat vyfotografovat.

Fotil jsem například na Krétě pár z Německa, který už byl oddaný, ale nebyli spokojeni se svými svatebními fotografiemi. A tak si do Řecka naplánovali romantickou dovolenou, na kterou si vzali své svatebním oblečení a tam se ode mne nechali profesionálně vyfotografovat. Spojili tak krásnou dovolenou se vznikem ještě lepších svatebních fotek. S výsledkem byli naprosto nadšeni.

Můžete to brát jako inspiraci… i když už jste svoji, nikdy není pozdě na to mít krásné svatební fotky. Pár hodin cesty autem máme například Benátky, chorvatské moře ale i jiná místa, kde lze naplánovat takové focení.

8. Spojte svatbu s dovolenou / líbánkami

Mnoho novomanželů cestuje po svatbě na líbánky za hranice všedních dnů. Tak proč tento výlet, do kterého stejně budete něco investovat, nespojit i se svatbou? Ve výsledku vás to o moc víc stát nemusí (viz výše) a vaše svatba bude nezapomenutelná.

Popravdě řečeno, podobně to řeší naprostá většina svatebních hostů. Pokud mají čas, rádi spojí účast na vaší svatbě s vlastní dovolenou. Prostě si jen prodlouží pobyt třeba o týden a užijí si krásné prázdniny.

Shrnutí

Jak vidíte, svatba v zahraničí není nic nemožného nebo cenově nedosažitelného. Stačí jen vědět, jak na to. A to já vím – rád vám poskytnu zcela nezávaznou konzultaci, třeba i doporučím ostatní doavatele a odpovím na vaše otázky, když mne budete kontaktovat.

Comments
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Komentář čeká na schválení.
Add Your Comment

ZAVŘÍT